Jak działa odkurzacz pneumatyczny?

Odkurzacze pneumatyczne to urządzenia, których na próżno możemy szukać w naszych domach. Gdzie i do czego je się wykorzystuje? Na jakiej zasadzie działają?

Czym jest odkurzacz pneumatyczny?

Odkurzacze pneumatyczne są to urządzenia, które przy pomocy sprężonego powietrza zasysają materiał, rozpędzają go i kierują na dno beczki. Są one wykorzystywane tam gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, lub jej wykorzystywanie jest zabronione ze względu na ryzyko wybuchu. Tego typu odkurzacze doskonale sprawdzają się przy zbieraniu odpadów płynnych i stałych. Mogą one odkurzać na przykład: suche lub mokre wióra z podłogi, trociny, tworzywa sztuczne, materiały sypkie i pyliste. Odkurzacze pneumatyczne używa się w środowiskach przemysłowych np: halach produkcyjnych, warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Do tego typu odkurzaczy najczęściej stosuje się beczki stalowe.

Odkurzacze pneumatyczne – zalety

Tego typu odkurzacze maja bardzo wiele zalet. Przede wszystkim nie posiadają one silnika narażonego na zużycie lub zatarcie ani też ruchomych części. Dzięki temu można je często włączać i wyłączać bez ryzyka awarii, jak bywa w przypadkach zwyczajnych odkurzaczy. Tego typu urządzenia nie wymagają zasilenia elektrycznego, dzięki czemu nie wymagają ciągnięcia za sobą wielu metrów przewodów, co jest szczególnie ważne w środowiskach mokrych i niebezpiecznych. Odkurzacz pneumatyczny zapewnia bardzo silny, bezpośredni przepływ powietrza i działa znaczeni ciszej od swojego elektrycznego odpowiednika. Ponadto demontaż omawianego urządzenia jest łatwy i szybki, w ciągu kilku chwil można go przymocować do nowej beczki.