Jakie narzędzia potrzebne są w domu do wykonywania prac remontowych?

Okres urlopu nie zawsze wykorzystywany jest w całości na wypoczynek. Panowie lubią spożytkować czas wolny od pracy zawodowej na wykonanie w domu drobnych napraw lub poważniejszych remontów. Zanim do tego przystąpią, gromadzą odpowiednie materiały i narzędzia. W zależności od zakresu planowanych prac, kupują pojedyncze narzędzia lub całe zestawy uniwersalnego oprzyrządowania.

Co jest potrzebne do odświeżenia wyglądu pomieszczeń?

Przygotowanie ścian do malowania wymaga uzupełnienia ubytków tynku, wypełnienia otworów pozostałych po haczykach na obrazy lub półki i dokładnego wygładzenia powierzchni. Potrzebne więc są skrobaki, szpachelki, kuweta do rozrabiania gipsu. Do pracy zasadniczej trzeba mieć pędzle o różnej wielkości umożliwiające malowanie ściany na dużej powierzchni i w mało dostępnych miejscach. Sufit najlepiej malować rolką z gąbki, wtedy farba nie będzie nadmiernie skapywała na podłogę. Aby przywrócić estetyczny wygląd elementów drewnianych, niezbędne są narzędzia remontowe do prac stolarskich. Do naprawy boazerii na pewno przyda się młotek, obcęgi, strug, wiertarka i zestaw wkrętaków. Odnowienie parkietów można przeprowadzić za pomocą szlifierki do drewna i cykliniarki. Wymiana armatury łazienkowej i kuchennej wiąże się z zastosowaniem kluczy do odkręcania nagwintowanych elementów. Najlepiej kupić cały zestaw o różnych profilach i rozmiarach. Warto też pomalować grzejniki i framugi okien. Posłużą do tego pędzel – kaloryferowiec o lekko zakrzywionej rączce, oraz szczecinowe pędzle do farb olejnych.

Elektronarzędzia

Wszelkiego typu naprawy i prace wykończeniowe ułatwiają narzędzia remontowe zasilane prądem. Umożliwiają one wykonywanie bez trudu czynności, które trudno jest zrobić siłą własnych mięśni. Do cięższych prac remontowych służy młotowiertarka, a obróbkę elementów metalowych ułatwi spawarka, lutownica oraz szlifierka i pilarka tarczowa. Za pomocą elektrycznej wkrętarki da się umocować śruby nawet w najtwardszym podłożu. Przy użyciu natryskarki, farba naniesiona jest na ścianę szybko i równo. Prace wykończeniowe na zewnątrz budynku będą przebiegały sprawniej, jeśli wykorzysta się elektronarzędzia z wbudowanym akumulatorem. Nie wymagają one podłączenia do źródeł prądu za pomocą kabli.

Praktyczne zestawy

Sprzedawane w kompletach narzędzia remontowe są zazwyczaj pakowane do kuferka z uchwytem do przenoszenia z miejsca na miejsce. Znajdują się w nim przyrządy uniwersalne lub bardziej zróżnicowane pod względem funkcji i zastosowania. Elektronarzędzia trzeba przechowywać w miejscu suchym i niedostępnym dla dzieci – najlepiej na najwyższej półce regału. Można też samodzielnie skompletować zestaw podstawowych akcesoriów remontowych i umieścić go w drewnianej skrzynce narzędziowej.