Co musimy wiedzieć o kijkach trekkingowych?

Chociaż kije trekkingowe przypominają wyglądem kijki do nordic walking, są przeznaczone do górskich wycieczek. Mowa tutaj o trekkingowych kijach. Pomagają one zachować równowagę na powierzchni niepewnej oraz bywają wsparciem nieocenionym w przeprawie przez potok rwący.

Kije trekkingowe przydają się podczas marszów krótszych oraz dłuższych, tak samo na podejściach, jak i także na stromych zejściach. Odciążają znacznie mięśnie oraz stawy, przede wszystkim nasze kolana, kręgosłup, a do tego zapewniają nam stabilną postawę. Kiedy na barkach mamy plecak, z kijkami nam się idzie znacznie łatwej, ze względu na wrażenie rozłożonego ciężaru równomiernie. Podobną różnicę odczujemy gdy niesiemy torbę za paski we dwoje zamiast pojedynczo.

Jednak czasami obejdzie się także bez nich, na przykład na podłożu pełnym zapadlin czy też na podłożu kamienistym. Końcówka kija zaklinować się może pomiędzy skałkami. Do produkcji kijków używa się włókna węglowego czy też aluminium. Na pewno kijki z aluminium są tańsze. Im oznaczenie stopu jest wyższe, tym kijek będzie znacznie trwalszy, a więc wytrzyma dużo większe obciążenie. Karbonowe kijki są natomiast lżejsze, ale mniej odporne na pęknięcia. O kijki pytać najlepiej w sklepach ze sprzętem górskim, gdzie poza sprzętem o dobrej jakości, otrzymamy także fachową poradę, który wybrać towar oraz jak dobrać najlepiej kije do naszych oczekiwań. Warto także ustalić sobie budżet, który możemy przeznaczyć na ten zakup.