Miastownik Miasta Reklama Newsomania Kontakt
Next
mapka


       To serwis 335 stron miejskich, powiązanych ze sobą zależnościami terytorialnym. W każdym z serwisów znajdziesz informacje lokalne i regionalne ze wszystkich dziedzin życia:miastownik

Miastownik.pl to grupa powiązanych ze sobą stron wszystkich miast powiatowych w Polsce. Celem projektu jest stworzenie portali miejskich dla aktywnych internautów, gdzie użytkownicy znajdą najnowsze wiadomości z miasta, regionu i całego kraju, sprawdzą zbliżające się wydarzenia, poszukają pracy.
informuj

Chcemy dać szansę, wszystkim aktywnym ludziom, tworzenia każdego z serwisów oddzielnie. Wrzucania informacji o nadchodzących wydarzeniach, interesujących miejscach, a także komentowania wszystkich informacji, wydarzeń i opinii. Udostępniamy dział darmowych ogłoszeń. Oddajemy w Wasze ręce bazę firm i forum. Liczymy na to, że z pomocą Internautów każdy serwis będzie ewoluował i stanie się wyjątkowym narzędziem informacyjno – rozrywkowym.
reklama

Next
Spacer


news

Można było uniknąć wypadku w metrze

W warszawskim metrze w środę zdarzył się przykry dla społeczności uniwersyteckiej wypadek. Ucierpiał 23- letni Filip, student dziennikarstwa UW. Polski Związek Niewidomych: Tego wypadku dałoby się uniknąć, gdyby ratusz rozpatrzył nasze prośby.

Filip interesuje się bardzo sportem oraz historią II Rzeczypospolitej, biegle mówi po włosku, zna też hiszpański i angielski. Wiele razy zabierał głos w sprawach problemów spotykających niepełnosprawnych. Jest jednym ze studentów zaangażowanych w kampanię "UW - Twoje miejsce". Przedwczoraj, około 13:15 Filip czekał z koleżanką na pociąg na stacji metra Centrum. Dziewczyna trzymała go za łokieć. Poczuła w pewnym momencie, że zniknął. Filip nie wyczuł laską linii oznaczającej koniec peronu. Spadł na tory, prosto pod nadjeżdżający pociąg. Przeżył, jednak w stanie ciężkim trafił do szpitala - ma zmiażdżone nogi i poważny uraz głowy. Metro wszczęło dochodzenie w sprawie wypadku. Wydarzenie wstrząsnęło społecznością akademicką oraz niewidomymi.

W Pałacu Kazimierzowskim Polski Związek Niewidomych oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UW zorganizowało konferencję prasową na temat bezpieczeństwa osób niedowidzących i niewidomych w Warszawie. Stolica nie jest miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych.

- Jestem niewidoma. Codziennie jeżdżę metrem, ale za każdym razem boję się, że spadnę z peronu - opowiadała gazecie Małgorzata Pacholec z Polskiego Związku Niewidomych. Związek wysłał kilkanaście petycji do ratusza i Metra Warszawskiego, w których wylicza wady peronów. W pismach zostały zawarte sugestie co do praktycznego przystosowania ich dla osób niewidomych i niedowidzących.

- Linie oznaczające koniec peronu powinny mieć odpowiednią szerokość i być łatwo wyczuwalne laską, a nawet gołą stopą, schody powinny mieć zaznaczone krawędzie jaskrawymi, wyróżniającymi się kolorami. Należy zmniejszyć natężenie dźwięku, czyli prędkość pociągu wjeżdżającego na peron. Osoby z dysfunkcją wzroku łatwo dekoncentruje hałas; kiedy wjeżdżają dwa pociągi, nie mogą się zorientować, z której strony - wylicza dla gazety Paweł Wdówik, kierownik BON.

Według Małgorzaty Pacholec tragedii dałoby się uniknąć, gdyby włodarze miasta wzięli pod uwagę choć jedno z wysłanych od lutego tego roku pism. Zastępca prezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz odpiera zarzuty: - Ratusz zlecił dostosowanie peronów do potrzeb osób niepełnosprawnych i niewidomych. Liczę, że zostanie zrealizowane to jeszcze w tym roku.

Rzecznik Metra Krzysztof Malawko zapowiada lepsze przystosowanie peronów do potrzeb niewidomych i niedowidzących, ale dopiero w 2009 r.: - Krawędzie peronów zostaną oznaczone gumową ścieżką, stopnie na nowych stacjach będą miały inną fakturę i jaskrawe barwy, specjalnie zostaną przystosowane też windy.
Wiadomość z Warszawy
polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją