Miastownik Miasta Reklama Newsomania Kontakt
Next
mapka


       To serwis 335 stron miejskich, powiązanych ze sobą zależnościami terytorialnym. W każdym z serwisów znajdziesz informacje lokalne i regionalne ze wszystkich dziedzin życia:miastownik

Miastownik.pl to grupa powiązanych ze sobą stron wszystkich miast powiatowych w Polsce. Celem projektu jest stworzenie portali miejskich dla aktywnych internautów, gdzie użytkownicy znajdą najnowsze wiadomości z miasta, regionu i całego kraju, sprawdzą zbliżające się wydarzenia, poszukają pracy.
informuj

Chcemy dać szansę, wszystkim aktywnym ludziom, tworzenia każdego z serwisów oddzielnie. Wrzucania informacji o nadchodzących wydarzeniach, interesujących miejscach, a także komentowania wszystkich informacji, wydarzeń i opinii. Udostępniamy dział darmowych ogłoszeń. Oddajemy w Wasze ręce bazę firm i forum. Liczymy na to, że z pomocą Internautów każdy serwis będzie ewoluował i stanie się wyjątkowym narzędziem informacyjno – rozrywkowym.
reklama

Next
Spacer


news

Matura kolejny raz do poprawki

Główna autorka reformy polskiej edukacji Irena Dzierzgowska razem z najwybitniejszymi naukowcami apeluje o jak najszybszą zmianę sposobu oceniania prac maturalnych z języka polskiego. Czuję się winna - przyznaje "Dziennikowi".

To nie tak miało wyglądać - mówi Irena Dzierzgowska w rozmowie z Renatą Kim. Przygotowując nową maturę, nie wprowadzono procedur, które zapewniłyby "wystarczającą kulturę oceny prac".

Tajemniczy "klucz maturalny" to zestandaryzowany sposób oceny prac maturalnych. Krytycy tego sytemu uważają, że przez ostatnie dwa lata nauki w liceum uczniowie zamiast pogłębiać wiedzę, zaliczają teraz kolejne testy - tylko po to, żeby na maturze trafnie odgadnąć, jakie były intencje osób układających test. Bo od tego zależy ocena: jeśli ich udzielona na maturze odpowiedź wykroczy poza zestaw zapisany w "kluczu" nie można liczyć na dobrą ocenę...

W Polsce "klucz" jest ustalany przed rozpoczęciem egzaminu, jeśli praca nie odpowiada jego kryteriom jest oceniana negatywnie.

- Zdarzają się genialni uczniowie, którzy wymyślają inny sposób rozwiązania - taki, którego nikt nie przewidział. Powinni za to dostać maksimum punktów, ale jeśli nie trafili w klucz, mogą nie zaliczyć matury - mówi autorka edukacyjnej reformy. Jej zdaniem trzeba spróbować zmian jeszcze w tym roku, bo to nie wymaga żadnych specjalnych rozporządzeń prawnych. - Przede wszystkim trzeba odejść od wszelkiego rodzaju kluczy i oceniać prace raczej przy pomocy zdrowego rozsądku - zauważa.

W jej opinii jest to pilne zadanie dla Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - To nie wymaga zmian proceduralnych pisanych w prawie. W ustawie jest tylko napisane, że sprawdzanie matur ma być obiektywne, rzetelne i możliwe do porównania. Nikt nie twierdzi, że ma to zrobić jeden nauczyciel, może to być komisja działająca na zasadzie bardzo rzetelnych uzgodnień. Tylko to będzie gwarancją, że wreszcie zmienią się kryteria oceniania - stwierdza Irena Dzierzgowska.
źródło:Gazeta Wyborcza Lublin; wiadomość dodana z miasta Lublin
polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją