Miastownik Miasta Reklama Newsomania Kontakt
Next
mapka


       To serwis 335 stron miejskich, powiązanych ze sobą zależnościami terytorialnym. W każdym z serwisów znajdziesz informacje lokalne i regionalne ze wszystkich dziedzin życia:miastownik

Miastownik.pl to grupa powiązanych ze sobą stron wszystkich miast powiatowych w Polsce. Celem projektu jest stworzenie portali miejskich dla aktywnych internautów, gdzie użytkownicy znajdą najnowsze wiadomości z miasta, regionu i całego kraju, sprawdzą zbliżające się wydarzenia, poszukają pracy.
informuj

Chcemy dać szansę, wszystkim aktywnym ludziom, tworzenia każdego z serwisów oddzielnie. Wrzucania informacji o nadchodzących wydarzeniach, interesujących miejscach, a także komentowania wszystkich informacji, wydarzeń i opinii. Udostępniamy dział darmowych ogłoszeń. Oddajemy w Wasze ręce bazę firm i forum. Liczymy na to, że z pomocą Internautów każdy serwis będzie ewoluował i stanie się wyjątkowym narzędziem informacyjno – rozrywkowym.
reklama

Next
Spacer


news

Jak Niemcy szkołę budowali.

"Postawienie tego budynku wymagało pokonania wielu trudności. Aby wybudować tę szkołę w Giżycku, w ciężkich czasach biedy i nędzy w Niemczech, przeznaczono duże nakłady finansowe. Dzisiaj, kiedy naród wewnątrz kraju jest nękany ciężkimi walkami, gdzie Niemcy są bezbronne i narażone na duże niebezpieczeństwa, ratunek może przynieść jedynie sam duch i bezwarunkowa chęć życia, które wychowają zdrową i świadomą młodzież.

Coraz bardziej jasne staje się społeczności niemieckiej, zwłaszcza po zwycięsko przeprowadzonej, jednak nieszczęśliwie zakończonej wojnie, że walka narodów przeciwko krajowi, szkołom i porządkowi wciąż trwa i że Niemcy są wyniszczane. Ciężar wojennych kontrybucji zaczyna obniżać dochody wszystkich żyjących na tzw. "krawędzi" sprowadzając ich do minimum egzystencjonalnego. Społeczeństwu nakładane są ciągle nowe podatki. Urzędnikom i pracownikom zmniejsza się pensję. Kupcy mają wciąż mniej klientów wstępujących do ich sklepów. Rośnie liczba bezrobotnych.

Jednak nigdzie indziej, jak tutaj w Prusach Wschodnich oderwanych od swojej macierzy bieda gospodarcza, nie jest tak duża. Jest ona jednocześnie nędzą polityczną i kulturową, hańbą z racji niesprawiedliwości i przemocy, która rozrywa/rozbija naród z bogactwa kulturowego i znowu nigdzie na Prusach, jak właśnie na ubogich w bogactwa naturalne Mazurach. Gospodarka stoi przed ruiną. Przy tym wszystkim nie została jednak złamana chęć życia w narodzie. Nigdy dotąd, jak teraz Niemcy nie przestały być krajem szkół i pracy. Im bardziej zagrożony jest byt, tym mocniejsze budzi się dążenie do pomnażania rezultatów/wyników i podwyższania jakości we wszystkich świadomie odpowiedzialnych praktykach narodu, a poprzez to do podniesienia się z upadku. Jeśli być może w duchowej walce o przetrwanie nie wszystko jest klarowne dla społeczeństwa tzn., że im bardziej naród niemiecki zmuszany jest przemocą do ograniczenia posiadania, tym bardziej nieugięte jest dążenie do bycia czymś więcej.

Pod znakiem tej woli życia powinien stanąć ten budynek szkolny.

Koszty budowy i wyposażenia wewnątrz wyniosły włącznie 370.000 Reichsmark (tj. marki Reichsmark). Środki na ten cel uiściły wspólnie miasto i państwo oddając na plac budowy najlepsze miejsce, jakim miasto dysponowało. Dzisiaj 1 maja 1931r. jest mocowana głowica wieży.

Lötzen (dziś Giżycko) posiada tym samym 8 szkół. Na dzień dzisiejszy miasto liczy 12.250 mieszkańców. Jego burmistrzem jest Dr Alfred Gille.

Kierownikiem (szefem) budowy tego budynku jest radny rządowy Martin Schutzer.

Niech tej szkole dana była zawsze zdrowa młodzież i opuszczała ją z dobrym wykształceniem, spełniona duchowo wstępowała w dorosłe życie.

Oby ta szkoła ujrzała wkrótce lepsze czasy, niezagrożoną mazurską ojczyznę, zjednoczoną z macierzą - Prusy Wschodnie i wolne Niemcy.

Na wieży tej pracowały następujące zakłady rzemieślnicze:

- Zimmerarbeiten (prace nad pokojami) Firma Bank & Schlomer Lötzen,

- Klempner (blacharz) u. (i) Kupfarbeiten (prace w miedzi) Firma Hans Klausien Lötzen.

Końcowe prace są wykonane przez:

- Max Klausien Klemmermeister (mistrz blacharski) Lötzen,

- Otto Liettko Klemmergeselle (czeladnik blacharski),

- Gustav Kruger Klempnerlehrling (uczeń/praktykant blacharstwa),

- Willy Uschkamp Klempnerlehrling (uczeń/praktykant blacharstwa),

- Gustav Schall Lötzen jest architektem prowadzącym budowę.

Niech ta wieża stawiając czoło wszystkim niebezpieczeństwom przyczynia się do ozdoby naszego pięknego miasta Lötzen (dziś Giżycka).

Tłumaczenie: Ewa Moszczyńska-Wierzchowska
Wiadomość z Giżycka
polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją