Miastownik Miasta Reklama Newsomania Kontakt
Next
mapka


       To serwis 335 stron miejskich, powiązanych ze sobą zależnościami terytorialnym. W każdym z serwisów znajdziesz informacje lokalne i regionalne ze wszystkich dziedzin życia:miastownik

Miastownik.pl to grupa powiązanych ze sobą stron wszystkich miast powiatowych w Polsce. Celem projektu jest stworzenie portali miejskich dla aktywnych internautów, gdzie użytkownicy znajdą najnowsze wiadomości z miasta, regionu i całego kraju, sprawdzą zbliżające się wydarzenia, poszukają pracy.
informuj

Chcemy dać szansę, wszystkim aktywnym ludziom, tworzenia każdego z serwisów oddzielnie. Wrzucania informacji o nadchodzących wydarzeniach, interesujących miejscach, a także komentowania wszystkich informacji, wydarzeń i opinii. Udostępniamy dział darmowych ogłoszeń. Oddajemy w Wasze ręce bazę firm i forum. Liczymy na to, że z pomocą Internautów każdy serwis będzie ewoluował i stanie się wyjątkowym narzędziem informacyjno – rozrywkowym.
reklama

Next
Spacer


news

Najnowocześniejsze laboratorium w Polsce

Jest szansa, że wkrótce w Puławach powstanie najnowocześniejsze w kraju laboratorium. W istniejących obecnie ze względu na wymogi bezpieczeństwa nie można wykrywać najgroźniejszych wirusów wywołujących np. gorączki krwotoczne.

O zagrożeniach bioterroryzmem rozmawiali w ubiegłym tygodniu posłowie z sejmowej komisji zdrowia. - Uczestniczyłem w tym spotkaniu. Zabierając głos w dyskusji dotyczącej stanu przygotowania kraju na atak bioterrorystyczny stwierdziłem, że w Polsce nie ma kompletnego systemu ochrony. Brakuje bowiem bardzo ważnego elementu, jakim jest laboratorium o czwartym, najwyższym stopniu bezpieczeństwa biologicznego (BSL-4). Tylko w takim obiekcie można badać i wykrywać tak groźne wirusy jak ospy, Ebola, czy Marburg - tłumaczy profesor Michał Bartoszcze, kierownik Ośrodka Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Puławach.

Najbliższe laboratoria typu BSL-4 znajdują się w Niemczech oraz Czechach. Specjaliści pracują tam w kombinezonach, do których powietrze dostarczane jest specjalnym przewodem. Pomieszczenia, gdzie znajdują się najgroźniejsze wirusy, są całkowicie izolowane. Wchodzi się do nich i wychodzi przez specjalne śluzy, w których kombinezony naukowców są dezynfekowane. - W przypadku ataku biologicznego przewiezienie próbek do zagranicznego laboratorium potrwa zbyt długo, o ile w ogóle zgodziłyby się je przyjąć podczas sytuacji kryzysowej - informuje "Gazetę" profesor Bartoszcze.

Puławski ośrodek ma specjalistów przygotowanych do pracy z najgroźniejszymi mikrobami, ma też studium wykonalności trzypiętrowego kompleksu o poziomie bezpieczeństwa BSL-4. - Dokument przygotowała brytyjska firma. Koszt budowy to 55 mln zł, a gdyby szybko znalazły się na niego pieniądze, można by było wybudować kompleks w ciągu trzech lat. A więc chroniłby już obywateli naszego kraju oraz obcokrajowców, którzy przyjadą do nas na Euro 2012 - mówi profesor Bartoszcze. Obawia się, że ewentualne rozmieszczenie tarczy antyrakietowej zwiększy zagrożenie kraju atakami bioterrorystycznymi na nasz kraj.

O budowę w naszym kraju laboratorium BSL-4 wystąpił do ministerstwa obrony narodowej szef inspektoratu wojskowej służby zdrowia. Jedyną sensowną lokalizacją są Puławy. Najprawdopodobniej już w tym miesiącu poznamy decyzję MONu w tej sprawie.

Inwestycję poparli posłowie z sejmowej komisji obrony narodowej. - To ogromnie ważne, by Polska miała takie laboratorium. W dzisiejszych czasach nie można lekceważyć zagrożenia atakiem biologicznym. Będę ten temat drążyć i rozmawiać z resortem obrony w tej sprawie - zapowiada posłanka Izabella Sierakowska, zasiadająca w komisji obrony narodowej.

Do wybuchu epidemii w naszym kraju wcale nie trzeba terrorystów. Polscy żołnierze uczestniczą w wielu misjach, gdzie narażeni są na zakażenie niebezpiecznymi chorobami. Zabójcze mikroby mogą z wracającymi dostać się do Polski. Chorobę mogą przywieźć też turyści. Przykładem takiego zagrożenia było ostatnio zwleczenie gorączki Marburg do Holandii

Wiadomość z Lublina
polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją